Święto turystyki przypadające na 27 września było obchodzone w Pomorskim dzień później. W środę 28 września w gościnnych progach hotelu Radisson Blu w Sopocie odbyła się uroczysta gala, w której uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz oraz organizacji turystycznych, przewodnicy turystyczni i przedsiębiorcy oferujący usługi turystyczne. Podczas wieczoru wręczono wiele nagród za zasługi na rzecz turystyki i promocji regionu.
Światowy Dzień Turystyki, ustanowiony decyzją wyspecjalizowanej organizacji ONZ (UNWTO), obchodzony jest na całym świecie od 1980 roku. Pomorskie od lat trzyma się tradycji i organizuje uroczyste wydarzenie z udziałem branży turystycznej. W tym roku na Sali Grand Pavilon hotelu Radisson Blu w Sopocie zebrało się ponad 200 osób związanych z turystyką, aby razem świętować. Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki były okazją do podsumowania minionego roku, wymiany doświadczeń, integracji środowisk, wreszcie – do uhonorowania osób, dla których turystyka jest pasją lub której poświęciły całe swoje zawodowe życie.
W obliczu trudnych doświadczeń, turystyce jest potrzebna siła i impuls do odbudowy. Tegoroczne hasło obchodów światowego dnia turystyki to „Nowe spojrzenie na turystykę”. Po zatrzymaniu gospodarki, spowodowanej wybuchem pandemii, po wybuchu wojny w Ukrainie, w tak trudnej sytuacji gospodarczej, turystyka musi się odnaleźć. Zmieniające się warunki wykreowane przez nowe trendy, zwracają uwagę na inne rozwiązania. To czas, kiedy zwracamy się ku lokalnej społeczności, to czas oszczędzania planety i otaczającego nas środowiska – powitała gości Marta Chełkowska, gospodyni wieczoru, dyrektor Departamentu Turystyki.
W wydarzeniu wzięli udział lokalni włodarze: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski, senatorowie z Pomorza, samorządowcy, wiceprezydenci Sopotu i Gdyni, burmistrzowie, wójtowie, prezesi lokalnych organizacji turystycznych, reprezentanci uczelni wyższych. Wśród gości byli także przewodnicy turystyczni oraz przedsiębiorcy, którzy codzienną pracą budują ofertę turystyczną regionu.
Światowy Dzień Turystyki jest co roku okazją do uhonorowania osób, które kształtują i promują turystykę, działają aktywnie na rzecz rozwoju oferty turystycznej oraz nowych usług, a także które dostrzegając walory i potencjał regionu aktywizują lokalne społeczności.
Tegoroczne regionalne Obchody Światowego Dnia Turystyki w Sopocie rozpoczęła ceremonia wręczenia odznaczenia państwowego. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w promowaniu żeglarstwa i turystyki wodnej został odznaczony Jerzy Wojciech Kuliński. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenie wręczył Wojewoda Pomorski.
Jak co roku swoje nagrody i odznaczenia wręczył także Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.
Medal Komisji Edukacji Narodowej trafił do Benedykta Wojcieszaka – pedagoga z wykształcenia, przez 40 lat zawodowo związanego z Gdańskiem, który pasję aktywności turystycznej i krajoznawczej połączył w ostatnim dwudziestoleciu z kształceniem społecznej kadry programowej PTTK.
Odznakę za zasługi dla turystyki otrzymali:
Andrzej Ławniczak – szef kuchni, sekretarz i skarbnik Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, współzałożyciel Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku, prezes Pomorskiej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej
Krzysztof Szulborski – szef kuchni, prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, współzałożyciel Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku
Dariusz Dębski – znawca fortyfikacji wybrzeża, przyczynił się do otwarcia ruchu turystycznego obiektów zabytkowej Baterii Artylerii Stałej w Gdyni Redłowie
Roman Sobieszko – długoletni prezes Klubu Turystyki Górskiej “GÓRALE” OM PTTK w Gdyni.
Przewodnik górski i Przodownik Turystyki Górskiej, zasłużony w popularyzowaniu turystyki górskiej w Pomorskiem
dr Mieczysław Wojecki – geograf, regionalista i krajoznawca pomorski PTTK, pełni funkcję prezesa OM PTTK w Gdyni. Zasłużony Instruktor Krajoznawstwa PTTK.
Anna Mariola Kasprzak – przewodniczka, nauczycielka, opiekunka, zaangażowana na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa
Piotr Ptak – emerytowany nauczyciel, przewodniki pilot turystyczny z 33 – letnim stażem pracy w turystyce społecznej
W czasie uroczystości Marszałek oraz Wicemarszałek Województwa Pomorskiego złożyli oficjalne gratulacje instytucjom i obiektom, które świętowały okrągły jubileusz. Gratulacje powędrowały do latarni Morskiej w Rozewiu z okazji 200-lecia, do Studenckiego Koła Przewodników Turystycznych w Gdańsku z okazji 50-lecia. Z okazji 40-lecia uhonorowano Dar Młodzieży, z okazji 30-lecia Wydawnictwo Region. Gratulacje złożono także Muzeum Zamkowemu w Malborku z okazji 25-lecia obecności Muzeum Zamkowego w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nie zabrakło także Nagród Prezesa Honorowego PROT.
Nagrodę w kategorii „Miejsce z klimatem” otrzymały Lasy Muzyczne za muzyczną przestrzeń Opery Leśnej oraz Leśny Dwór w Sulęczynie.W kategorii „Turystyka w mediach” zostało docenione miasto Ustka za kampanię reklamową „Ustka- Zostań Mistrzem Wypoczynku”.Nagroda w kategorii „Inicjatywy lokalne” powędrowała do Muzeum Ziemi Kościerskiej za wspólny bilet Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz do LOT Ziemia Lęborska – Łeba za grę miejską – Poznawanie przez pytanie. Nagrodę za współpracę odebrało z kolei Stowarzyszenie Żuławy oraz pani Beata Stawarska, zastępca Dyrektora ds. Marketingu i Administracji Muzeum Zamkowego w Malborku.
Patrząc na szeroki wachlarz nagród, rok 2021 mimo pandemii można nazwać rokiem obfitości. Za zasługi dla rozwoju turystyki w województwie pomorskim za 2021 rok przyznano liczne Nagrody i Wyróżnienia Marszałka Województwa Pomorskiego. Mieczysław Struk wręczał je osobiście.
Wyróżnienie w kategorii „Wydarzenie roku 2021” otrzymał LOT Serce Kaszub za Kaszubski Festiwal „Tańce i zgrywańce” a Nagroda Główna trafiła do Miasta Ustka za Grand Lubicz Festiwal Światła.
Wyróżnienie dla Miasta Gdyni za kampanię „Odetchnij w Gdyni” w kategorii „Innowacja w turystyce 2021”. Nagroda główna powędrowała do miasta Sopot za „Plaże dla wszystkich” – wejście nr 23.
Wyróżnienie w kategorii „Oferta turystyczna 2021” otrzymało Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne „Kaszubska Chata” za Szlak Kaszubskiej Żurawiny, a Nagrodę główną państwo Jolanta i Ryszard von Pilachowscy za ofertę Zamku Krzyżackiego w Przezmarku. Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymał Ireneusz Koszałka za Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo – Wieżyca.
W kategorii „Inwestycja w turystyce 2021” Nagrodę główną przyznano Hevelianium za Dom Zdrojowy Brzeźnie, a w kategorii „kreatywna zmiana 2021” Nagrodę zgarnęła Fundacja Kina Żeglarz za zatrzymanie upadku kina studyjnego w Jastarni.
Nagrodę w kategorii „Osobowość roku 2021” otrzymała Agata Sava, która z powodu trasy koncertowej nie mogła być obecna gali.
W tym roku Marszałek Struk wręczył także nagrodę Gryfa Pomorskiego 2021 za całokształt działalności na rzecz rozwoju turystyki Województwa Pomorskiego. Tegoroczną laureatką została pani Joanna Orłowska. Wręczenie gryfa poprzedziła laudacja wygłoszona na jej cześć.
Wieczór zwieńczyła energetyczna muzyczna wiązanka od Bartka Szopińskiego i zespołu „Smooth Gentelman” oraz wspólne biesiadowanie.