Przejdź do zawartości strony Przejdź do menu Przejdź do menu pomocniczego
Wyszukiwarka:

Polska Organizacja Turystyczna po raz 22 ogłosiła konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny. Tym samym Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna po raz kolejny przeprowadza etap regionalny tego konkursu w Województwie Pomorskim.

Celem konkursu jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej poprzez kreowanie produktów, które nie tylko wyróżniają się atrakcyjnością turystyczną, ale także są nowatorskie, przyjazne turystom i dające wiele możliwości spędzenia w ciekawy sposób wolnego czasu.  Co rok Kapituła konkursu zwraca szczególną a dostępność produktu turystycznego dla turysty czy wykorzystanie nowoczesnych technologii i innowacji w rozwoju produktów. Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej  to najważniejsza nagroda w dziedzinie turystyki, stanowi ona rekomendację i gwarancję usług na najwyższym poziomie. Podnosi również rangę produktu turystycznego,  wzmacnia pozycję w ofertach dla klientów, dzięki czemu marka danego produktu staje się rozpoznawalna w całym kraju i nawet za granicą.

Produkty turystyczne zgłoszone do konkursu ubiegają się o cztery rodzaje Certyfikatów. Najbardziej prestiżowym, którego wybór wzbudza najwięcej emocji jest Złoty Certyfikat, który może otrzymać produkt turystyczny nie wcześniej niż po upływie trzech lat od daty otrzymania Certyfikatu POT.

Certyfikaty POT przyznawane są produktom turystycznym w pięciu kategoriach:

  • Wydarzenie cykliczne
  • Pakiet usług turystycznych – Impreza turystyczna
  • Obiekt
  • Szlak
  • Miejsce

Co roku przyznawanych jest, aż 10 Certyfikatów POT, dla produktów które spełniają wszelkie kryteria oceny i są na rynku dłużej niż dwa lata.

Certyfikat Turystyczne Odkrycie Roku 2025 przyznawany jest produktom, które posiadają niezwykły potencjał, są jeszcze mało znane i na rynku turystycznym są krócej niż 2 lata.

Głos w konkursie POT mają także użytkownicy sieci i mediów społecznościowych, oceniającą  wskazane produkty w konkursie Certyfikat Internautów. Głosowanie odbywa się na serwisie polska.travel., gdzie użytkownicy Internetu kierując się subiektywną oceną odwiedzanych miejsc i wrażeniami z udziału w wydarzeniach, wybierają  jeden produkt z pośród zgłoszonych do głosowania produktów. Do głosowania o ten certyfikat Komisja Regionalna wskazuje jednego z kandydatów do Certyfikatu POT w danym roku.

Certyfikat POT to szczególne wyróżnienie, które otrzymują wyjątkowe atrakcje turystyczne w Polsce, odznaczające się jakością, profesjonalizmem zarządzania usługami i wysokim poziomem obsługi turystów. To już XXII edycja Konkursu i cieszę się niezmiernie, że z roku na rok obiektów takich w naszym kraju przybywa. Warto podkreślić, że Polska jest obecnie w pierwszej dwudziestce najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów świata. Wielki wpływ ma na to zapewne wyjątkowość oraz przystępność produktu turystycznego, co także jest doceniane przez członków kapituły Konkursu – przyznaje prezes POT Rafał Szmytke.

Wszystkie certyfikowane produkty turystyczne będą objęte programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. Nagrodą dla zdobywcy Złotego Certyfikatu POT jest kampania promocyjna o wartości 250 tys. złotych. O dotychczasowych laureatach konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej można przeczytać na Narodowym Portalu Turystycznym:

https://www.polska.travel/najlepsze-produkty-turystyczne-certyfikaty-pot/

Wejdź na stronę https://konkurs.pot.gov.pl/konkurs i zgłoś swój udział !

Na zgłoszenia w etapie regionalnym czekamy do 31 lipca 2025r.. Więcej szczegółów dot. aplikacji udziela Agnieszka Chapońkowska a.chaponkowska@prot.gda.pl , tel.: 500-170-430

Instrukcja dla instytucji zgłaszających produkty turystyczne:

https://konkurs.pot.gov.pl/konkurs/help/wlasciciel

Regulamin

W dniach 3–5 czerwca 2025 r. w Pomorskim odbyło się międzynarodowe spotkanie partnerów projektu BASCIL. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną oraz Agencję Rozwoju Pomorza S.A., a jego celem była wymiana doświadczeń oraz prezentacja dobrych praktyk w zakresie rozwoju turystyki kulinarnej opartej na lokalnej tożsamości i dziedzictwie.

W trakcie trzydniowej wizyty partnerzy projektu mieli okazję poznać pomorskie usługi turystyki kulinarnej, powstałe i rozwijane w ramach BASCIL. Oferty beneficjentów projektu w Pomorskim tworzą Pomorską Ścieżkę Smaków.

W programie znalazły się m.in.:

  • wizyta w pasiece Miodolandia na Żuławach, gdzie goście wysłuchali pasjonujących opowieści o życiu pszczół i znaczeniu pszczelarstwa dla lokalnej kultury;
  • spotkanie z producentem cydru Cydr Tabun, połączone z degustacją i rozmową o fermentacji jako tradycji i rzemiośle;
  • prezentacja lokalnych smaków w Smakach Kaszub z wykorzystaniem produktów wytwarzanych przez beneficjentów projektu;
  • spacer boso po mokradłach z Agroturystyką Gościna i gotowanie z dzikich roślin z Chwastowym Polem  – przykłady autentycznego doświadczenia, które łączy przyrodę, edukację i kuchnię.

Oprócz wizyt studyjnych odbyły się również sesje robocze poświęcone realizowanym pilotażom, planowanej konferencji podsumowującej projekt w Szwecji oraz wspólnym narzędziom promocyjnym, takim jak przewodnik kulinarny regionów partnerskich.

Dziękujemy wszystkim partnerom za obecność, zaangażowanie i inspirujące rozmowy. Spotkanie w Pomorskiem po raz kolejny pokazało, że lokalna kuchnia, autentyczne historie i współpraca międzynarodowa mogą wspólnie budować nowoczesną i zrównoważoną ofertę turystyki kulinarnej.

Projekt BASCIL jest realizowany w ramach programu Interreg Baltic Sea Region i ma na celu rozwój turystyki kulinarnej jako narzędzia wspierającego lokalne społeczności, dziedzictwo kulturowe oraz zrównoważony rozwój regionów nadbałtyckich.

W ostatnim tygodniu maja, delegacja Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT) miała zaszczyt uczestniczyć w światowej wystawie EXPO 2025 Osaka, Kansai, Japan, jako część oficjalnej reprezentacji regionu Pomorskiego.

Region Pomorski był obecny z prezentacją w Pawilonie Polskim na wystawie EXPO  jak i z działaniami promującymi potencjał turystyczny regionu wśród tour operatorów i przedstawicieli japońskich mediów. Jednym z kluczowych punktów naszej obecności w Japonii był udział w seminarium gospodarczym, które odbyło się 27 maja.

Wydarzenie organizowane przez Agencję Rozwoju Pomorza rozpoczęło się od wystąpienia marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz przemówienia byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy. W części merytorycznej znalazła się prezentacja dotycząca  potencjału gospodarczego regionu pomorskiego oraz prezentacja PROT, omawiająca turystyczną ofertę województwa.

Starannie przygotowana, z myślą o japońskim odbiorcy, prezentacja podkreślała kluczowe wyróżniki oferty turystycznej Pomorza, a jednocześnie nawiązywała do wspólnych wątków kulturowych i historycznych łączących nasz region z Osaką, prefekturą Kansai i  Japonią.

W spotkaniu organizowanym we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza udział wzięło ponad 60 reprezentantów firm i mediów.

Fot. A. Strykowski

Pomorskich wątków nie zabrakło też w Pawilonie Polskim na EXPO 2025 Osaka. W ramach prezentacji Tydzień Regionów od 25 do 30 maja prezentowana była instalacja przestrzenna „Taniec żywiołów”-  zaprojektowana przez pomorskiego rzeźbiarza:  Julla  Dziamskiego.  A studenci  japonistyki Uniwersytetu Gdańskiego z zaangażowaniem przedstawiali  odwiedzającym walory naszego regionu. Elementem wystawy były również wręczanie gościom – zgodnie z japońskim obyczajem – drobne upominki z bursztynu.

Bursztyn był też motywem przewodnim prowadzonych w Pawilonie warsztatów edukacyjno- sensorycznych dla publiczności. „Bałtyckie Skarby – Inspiracje Bursztynem” W ramach wspólnej zabawy i w rytm opowieści o bursztynie powstawała osobista, indywidualna pamiątka związana z Regionem Pomorskim, którą licznie odwiedzający EXPO goście mogli zabierać do swoich domów.

Do japońskich domów z terenów EXPO trafiły też kaszubskie kwiaty wykonane w ramach warsztatu „Kwiaty Jedności – Spotkanie Polskiej i Japońskiej Sztuki Papierowej”.

Expo 2025 Osaka to międzynarodowa wystawa światowa organizowana przez rząd Japonii i Bureau International des Expositions (BIE). Wydarzenie organizowane jest w dniach 13 kwietnia – 13 października 2025 r., a udział w nim potwierdziło ponad 170 krajów i organizacji międzynarodowych. Organizatorzy przewidują ponad 28 milionów odwiedzających z całego świata. Polska zaprezentuje się pod hasłem: „Dziedzictwo, które napędza przyszłość”.

Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

W dniach 01-06.06.2025r. w Pomorskim gościmy 2 włoskich influenserów, Fiammetta GattoAlessandro Tofani (https://www.instagram.com/fiammettafiore_?igsh=Y2Zic2Z0d3NzZDVq) w związku z organizowaną kampanią influencerską na rynku włoskim we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie.

Goście przemierzać będą północną, południową i wschodnią część regionu pomorskiego. Odwiedzą różnorodne miejsca: Półwysep Helski z Chałupami i Kużnicą, gdzie doświadczą wodnych aktywności sportowych; Pałac pod Bocianim Gniazdem w Runowie, mając m.in. okazję do eksplorowania terenu konno; Bory Tucholskie z Muzeum Przyrodniczym Parku Narodowego Bory Tucholskie oraz Zagrodą Pokazową Zwierząt w Chocińskim Młynie; Wdzydze Kiszewskie z Muzeum – Parkiem Etnograficznym im Teodory i Izydora Gulgowskich, podziwiając przy okazji krajobraz okolicy i kaszubskich jezior z wieży widokowej. Ponadto spędzą dzień na Żuławach, odbywając rejs z Morskim Safari na obserwację fok oraz rejs Małą Pętlą Żuław. W ramach zaplanowanych aktywności sportowych ważnym punktem programu będzie również spływ kajakowy rzeką Brdą oraz wycieczka rowerowa przez Mierzeję Wiślaną trasą R10.

Nieodłącznym elementem wizyty będzie także lokalna kuchnia prezentowana przez Partnerów Pomorskie Prestige.

Tegoroczna kampania na rynku włoskim skupia się na 4 żywiołach, gdzie Pomorskie reprezentowane jest przez żywioł WODY. Organizatorom przyświeca charakter turystyki slow, doświadczanie z przyrodą, lasem, wodą i przede wszystkim ograniczenie korzystania z social mediów, dlatego też Influenserzy będą mieli czasowo ograniczoną możliwość korzystania z Internetu i telefonu, aby zrelacjonować swoje przeżycia już po ich doświadczeniu – bez kontaktu ze światem technologii choćby przez krótki czas.

Materiały z podróży publikowane będą na IG influenserów oraz poprzez FB ZO POT w Rzymie.

Ten poranek pachniał pieczywem, ziołami i dobrą energią. 29 maja w restauracji Cesky Port w Gdańsku spotkali się partnerzy Pomorskie Prestige, by wspólnie celebrować smak regionu, wymienić się doświadczeniami i zainspirować do dalszych działań.

Stół uginał się od regionalnych pyszności – od pieczywa ze Sztuka Chleba, mikstur od Kaszubskich Ziół, przez desery na bazie miodów z Pasieki Miodlandia, napoje musujące z restauracji Tabun z Otomina, po wyborne wędliny od WitAnn, zakwasy od Eko Elita oraz sery od Makowej Kozy i Radostowskich Rarytasów. Nie zabrakło również pięknej ceramiki od Lepiej Ceramika oraz Genius Ceramika. Jakie to wszystko było smaczne i piękne!

Był to poranek pełen rozmów, inspiracji i nowych znajomości. Goście mogli wysłuchać swobodnych prelekcji – jako pierwsi o swoich doświadczeniach opowiedzieli Jola Słoma i Mirek Trymbulak z Atelier Smaku. Była to opowieść o kuchni bezglutenowej i wegańskiej z perspektywy branży hotelarskiej i gastronomicznej. Z kolei Marcin Popielarz, szef kuchni cenionych w pomorskim restauracji (Biały Królik w Hotelu Quadrille, Biôłi Trus w Leśnym Dworze oraz Hewelke) podzielił się swoim doświadczeniem w prowadzeniu gastronomii, wartością kuchni roślinnej oraz ideą skracania łańcucha dostaw.

Nasze spotkania mają swobodny charakter, na tym nam zależy, bez spięcia i nadęcia, dlatego na rozluźnienie atmosfery zrobiliśmy mały konkurs wśród Partnerów, w którym wygraną był pachnący i pielęgnujący prezent od Amber Dust.

Takie spotkania to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, ale też do bycia razem – w czasach, gdy kontakt na żywo, uścisk dłoni czy ciepły uśmiech są na wagę złota. Dziękujemy Restauracji Cesky Port za organizację i wszystkim Partnerom za obecność.

Takich spotkań będzie więcej – serdecznie zapraszamy do grona Partnerów projektu Pomorskie Prestige! Razem możemy więcej!

W dniach 12–14 maja 2025 roku Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna gościła dziennikarzy i touroperatorów z całej Polski, którzy mieli okazję doświadczyć regionu wszystkimi zmysłami – smakując, odkrywając, słuchając i poznając autentyczne historie ludzi tworzących kulinarne dziedzictwo. Celem wizyty studyjnej było zaprezentowanie oferty wypracowanej w ramach projektu Pomorska Ścieżka Smaków. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną w ramach projektu BASCIL, finansowanego przez Unię Europejską ze środków programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

Projekt BASCIL ma na celu rozwój usług turystyki kulinarnej na obszarach wiejskich regionu Morza Bałtyckiego oraz zwiększenie konkurencyjności lokalnych producentów żywności poprzez dywersyfikację ich działalności w kierunku branży turystycznej.

Podczas wizyty uczestnicy zanurzyli się w kulinarne i kulturowe bogactwo regionu, rozpoczynając swoją podróż od gotowania na żywym ogniu w Chwastowym Polu. Podczas warsztatów kulinarnych poznawali właściwości lokalnych ziół. W przygotowywanych potrawach wykorzystano m.in. sery z Podkówki Ser & Wełna. Goście odwiedzili również gospodarstwa serowarskie, takie jak Statkiewiczówka oraz Makowa Koza – miejsca, w których rzemieślnicze sery powstają z pasji, zgodnie z lokalnymi recepturami.

Jednym z przystanków na trasie była pasieka Miodolandia, gdzie uczestnicy mieli okazję spróbować naturalnych miodów oraz dowiedzieć się więcej o roli pszczół i znaczeniu pszczelarstwa dla lokalnego ekosystemu. Program obejmował również mniej typowe aktywności – wyprawę przez żurawinowe bagna, która jest częścią oferty Agroturystyki Gościna oraz warsztaty zielarskie w Kaszubskich Ziołach, podczas których degustowano napary i herbaty, a także tworzono własne octy ziołowe.

Całe wydarzenie przebiegało w atmosferze gościnności i kulinarnych odkryć. Oprócz poznawania oferty turystyki kulinarnej uczestnicy odwiedzili restauracje Smaki Kaszub na Półwyspie Lipa, gdzie mieli także okazję gotować z kucharzem, oraz Spiżarnię w Kratę w Swołowie, serwujące dania przygotowywane z lokalnych składników, inspirowane tradycyjną kuchnią regionu. Kulinarna trasa obejmowała również wizytę w Gorzelnia Podole Wielkie, gdzie goście poznali proces powstawania rzemieślniczych alkoholi, a także w Tabun – miejscu, gdzie tradycja produkcji cydru łączy się z nowoczesnym podejściem do gastronomii.

Zwieńczeniem wizyty był wypoczynek w wyjątkowych obiektach noclegowych, w których można poczuć ducha regionu – zarówno w Zagrodzie Edukacyjnej Swołowo, uznawanej za Stolicę Krainy w Kratę, jak i w nastrojowym obiekcie Stare Polaszki, łączącym regionalną tradycję z komfortem i współczesnym stylem.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele mediów i branży turystycznej, m.in. Radio Gdańsk S.A., Dziennik Bałtycki, Nadmorska Grupa Medialna, Przegląd Gastronomiczny, Travel Projekt oraz Miceart Poland DMC. Ich obecność przyczyni się do szerokiej promocji Pomorskiej Ścieżki Smaków zarówno w kanałach medialnych, jak i w ofercie touroperatorów.

Podczas wizyty uczestnikom towarzyszyli przedstawiciele Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – dyrektor Łukasz Magrian oraz koordynatorka projektu BASCIL Magdalena Sokołowska – którzy czuwali nad realizacją programu i wspierali gości w odkrywaniu kulinarnego potencjału regionu.

Pomorska Ścieżka Smaków to nie tylko propozycja dla turystów kulinarnych, ale także inspiracja do dalszego rozwoju turystyki tematycznej. Dziękujemy wszystkim gospodarzom za serdeczne przyjęcie oraz uczestnikom za aktywny udział i zaangażowanie.

Aktualnie Pomorska Ścieżka Smaków obejmuje kilkanaście usług turystyki kulinarnej. Więcej informacji można znaleźć na stronach:
Pomorskie Prestige
Pomorskie Tours

Efekty wizyty studyjnej w ramach projektu BASCIL

W dniach 12–14 maja 2025 roku Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna zrealizowała wizytę studyjną dla dziennikarzy i touroperatorów, prezentując najciekawsze punkty Pomorskiej Ścieżki Smaków w ramach projektu BASCIL.

Wydarzenie zaowocowało szerokim i zróżnicowanym echem medialnym. Powstały:
• materiał filmowy w programie „Region okiem kamery”,
• publikacje na portalach Nadmorski24.pl i Kociewie24.pl,
• reportaż prasowy w Dzienniku Bałtyckim oraz Przeglądzie Gastronomicznym,
• cykl audycji „Gotuj się na weekend” na antenie Radia Gdańsk, w tym odcinki poświęcone m.in. Pierwotnemu Gotowaniu, Kaszubskiej Żurawinie, Miodolandii, Chwastowemu Polu, Statkiewiczówce i lokalnym ziołom,
• relacje w mediach społecznościowych, w tym dynamiczne rolki i nagrania publikowane m.in. przez Norda FM.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tymi materiałami – to najlepszy dowód rzetelnej realizacji założeń projektu i skutecznej promocji regionalnej turystyki kulinarnej.

  1. Rolki Norda fm – https://www.facebook.com/NordaFm/
  2. Materiał TV – https://telewizjattm.pl/dzien/2025-05-15.html
  3. Artykuł na portalu https://nadmorski24.pl/Kulinarna podróż po województwie pomorskim. Powstała Pomorska Ścieżka Smaków
  4. Artykuł na portalu https://kociewie24.pl/Kulinarna podróż po województwie pomorskim. Powstała Pomorska Ścieżka Smaków
  5. Program „Region okiem kamery” – materiał TV – Twoja Telewizja Morska » Region Okiem Kamery
  6. Radio Gdańsk – audycja gotuj się na weekend – Pierwotne gotowanie, Chwastowe Pole – „Pierwotne” gotowanie, czyli korzystaj z tego, co masz pod ręką
  7. Radio Gdańsk – audycja gotuj się na weekend – Śladami kaszubskiej żurawiny, Agroturystyka Gościna – Śladami kaszubskiej żurawiny w „Gotuj się na weekend”
  8. Radio Gdańsk – audycja gotuj się na weekend – Kaszubskie zioła – Warto schylić się po „chwasty”. Są dobroczynne dla zdrowia i… przydają się w kuchni
  9. Radio Gdańsk – audycja gotuj się na weekend – Miodolandia – Pyłek, miód i inne pyszności. Z wizytą w pasiece Miodolandia
  10. Radio Gdańsk – audycja gotuj się na weekend – Statkiewiczówka – Jak powstają sery zagrodowe? Z wizytą w serowarni w Swołowie
  11. Dziennik Bałtycki – https://dziennikbaltycki.pl/glodni-regionalnych-smakow-na-kociewskich-szlakach-kulinarnych-i-nie-tylko-wybor-jest-niezwykle-szeroki/ar/c1p2-27637647
  12. PG Przegląd Gastronomiczny – Artykuł „Na Pomorskiej Ścieżce Smaków” w drukowanym magazynie Przegląd Gastronomiczny str. 8-10

21 maja mieliśmy zaszczyt promować bogactwa smaków pomorskiego oraz nawiązywać nowe relacje biznesowe podczas wyjątkowego wydarzenia w Ambasadzie RP w Berlinie. Spotkanie zgromadziło 70 niemieckich dziennikarzy i touroperatorów, którzy z ciekawością odkrywali kulinarne sekrety naszego regionu.

Na stoisku, przygotowanym wspólnie z Gdańską Organizacją Turystyczną, czekały lokalne specjały: miody z Pasieki Miodolandia, sery od Radostowskich Rarytasów, dżemy z Borów Tucholskich, wędliny od restauracji Winne Grono oraz słynny goldwasser z kawałkami złota od Gdańskiej Wytwórni Historycznych Smaków. Każdy z tych produktów przyciągał uwagę i zachęcał do rozmów o tradycjach kulinarnych pomorskiego.

Wyjątkowe miejsce w programie zajęła restauracja Piwna47 – partner projektu Pomorskie Prestige, wyróżniona przez przewodnik Michelin. Szef kuchni Alan Ławrynowicz zachwycił gości bukietem pomorskich smaków: pstrągiem z zielenicy, marynowaną kalarepą, śledziem, kanapeczkami z tatarem z jelenia oraz tartaletkami z kaszubskimi truskawkami na deser. Reakcje gości były niezwykle entuzjastyczne!

Wydarzenie otworzył Ambasador RP w Berlinie Jan Tombiński wraz z Marcinem Płachno, dyrektorem Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej. Swoje kulinarne bogactwo prezentowała także Małopolska z restauracją Szara Gęś z Krakowa, serwując m.in. mus z oscypka i chłodnik.

Nasi goście nie mogli wyjść z pustymi rękami – każdy otrzymał upominki od partnerów wydarzenia. Z naszej strony pochwaliliśmy się gdańskim anchois od Restauracji Gryfon oraz dżemem z truskawki kaszubskiej od Leśnego Dworu. Niech dobro pomorskich smaków leci w świat!

1–2 października 2025 | Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk, Polska

Rejestracja jest już OTWARTA!
Dołącz do liderów politycznych, profesjonalistów z branży turystycznej, badaczy i innowatorów z całego regionu Morza Bałtyckiego, aby wspólnie rozmawiać o przyszłości turystyki w duchu zrównoważonego rozwoju i regeneracji.

 

✳ Tematy przewodnie tegorocznego BSTF:

    • Turystyka regeneratywna

    • Turystyka oparta na danych

 

W programie:

    • Inspirujące wystąpienia ekspertów z całego regionu, w tym: Anna Pollock, Andreas Koch, Rob Holmes, Jeremy Smith, Liisa Kokkarinen i wielu innych

    • Keynote speeches

    • Dobre praktyki z regionu

    • Networking

    • Masterclassy tematyczne

To już 17. edycja Baltic Sea Tourism Forum – wiodącego wydarzenia poświęconego turystyce w regionie Morza Bałtyckiego.

 

Zarejestruj się już teraz:

Formularz rejestracyjny
Projekt agendy i informacje praktyczne

 

Organizatorzy:

Forum jest organizowane przez Koordynatorów Obszaru Polityki Turystyka Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR), przy wsparciu:
Ministerstwa Sportu i Turystyki RP, LOT Polish Airlines, Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Europejskiego Centrum Solidarności, Rady Regionu Oulu (Finlandia) oraz programu Interreg Baltic Sea Region.

 

> Dołącz do nas w Gdańsku i współtwórz przyszłość turystyki w regionie Morza Bałtyckiego!


12 maja w Gdańsku odbyły się warsztaty organizowane, w ramach projektu pn. Turystyka regeneratywna (ReTour) – opracowanie nowego podejścia, które przyspiesza pozytywne zmiany w turystyce,lokalnych społecznościach, przyrodzie i kulturze w regionie Południowego Bałtyku, przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli lokalnej branży turystycznej, którzy wspólnie rozpoczęli pracę nad nowym podejściem do rozwoju turystyki — opartym na zasadach regeneratywności.

 

Wspólne odkrywanie nowego kierunku

Podczas warsztatów uczestnicy razem zgłębiali, czym jest turystyka regeneratywna i jak może odpowiadać na wyzwania współczesności — nie tylko minimalizując negatywny wpływ, ale także aktywnie wspierając lokalne społeczności, gospodarkę i środowisko.

W swobodnej i rzeczowej atmosferze uczestnicy:

– uczyli się patrzeć na swoje działania z nowej perspektywy,

– poszukiwali „nuty regeneratywności” w prowadzonych przez siebie inicjatywach

– wymieniali się doświadczeniami i wartościami, które są dla nich ważne w pracy z turystami.

Praktyczne podejście i współtworzenie

Warsztaty również pozwoliły skoncentrować się na potrzebach odbiorców. Uczestnicy:

– projektowali narzędzia badawcze, które pomogą lepiej poznać oczekiwania klientów,

– pracowali nad mapami empatii, analizując zachowania, wartości i motywacje różnych grup odbiorców,

– zastanawiali się nad rozwiązaniami zakorzenionymi w lokalnym kontekście i dostępnych dla różnych grup gości.

Inspiracja i początek zmiany

Warsztaty pokazały, że lokalna turystyka ma potencjał, by stać się motorem pozytywnej zmiany – ekonomicznej, społecznej i środowiskowej. Mamy nadzieję, że spotkanie zapewniło uczestnikom inspirującą dawkę wiedzy oraz zachęciło do dalszego działania.

To dopiero początek…

ReTour to proces, który ma realną szansę zmieniać przyszłość turystyki na Pomorzu. Projekt stawia na edukację, współpracę i praktyczne wsparcie w budowaniu turystyki, która nie tylko gości, ale także wspiera i odnawia.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za energię, otwartość i zaangażowanie. Śledźcie kolejne etapy projektu — wspólnie chcemy kształtować bardziej świadomą i odpowiedzialną przyszłość turystyki.

W dniach 7–9 maja 2025 roku w Helsinkach odbyło się spotkanie inauguracyjne projektu Climate Neutral Destinations (CliNeDest). Przedstawiciele ośmiu destynacji z regionu Morza Bałtyckiego rozpoczęli współpracę, której celem jest transformacja turystyki w kierunku neutralności klimatycznej.

???? Dlaczego to ważne?

Turystyka odpowiada za znaczną część globalnych emisji – aż 50% śladu węglowego pochodzi z transportu. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na zrównoważone formy podróżowania. CliNeDest to odpowiedź na oba te wyzwania.

W ramach projektu:

    • wspieramy lokalne MŚP w tworzeniu klimatycznie przyjaznych ofert,

    • rozwijamy sieć Klimatycznie Neutralnych Destynacji,

    • tworzymy programy szkoleń dla organizacji turystycznych.

Spotkanie w Helsinkach pozwoliło partnerom nie tylko wymienić się doświadczeniami, ale też zbudować wspólną wizję działań. Inspirującym punktem programu był wykład Eda Gillespie, autora książki „Only Planet – a flight-free adventure around the world”, który podzielił się swoją historią podróży dookoła świata bez użycia samolotu. Jego przesłanie? Miejmy odwagę wprowadzać zmiany i inspirować innych do myślenia poza utartymi schematami.

CliNeDest to coś więcej niż projekt. To wspólny krok w stronę bardziej świadomej, odpornej i odpowiedzialnej turystyki. Chcemy nie tylko zmieniać nasze regiony, ale inspirować innych do działania.

CliNeDest Logo Standard large