Dobre praktyki producentów lokalnych, nowe trendy w 2024 roku i spotkanie z ekspertami w ramach spotkania Pomorskie Business Summit już za nami. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna zorganizowała spotkanie, które było szansą na uaktualnienie wiedzy i wymiany doświadczeń.
W wydarzeniu, które odbyło się 27 listopada 2023 w progach Progres Event&Conference, wzięło udział 70 osób. Szkolenie składało się z dwóch części. Całość dedykowana była lokalnym producentom żywności zrzeszonym w projekcie BASCIL, stowarzyszeniom działającym na rzecz regionu i partnerom projektu Pomorskie Prestige. Zaproszenie PROT do udziału w spotkaniu przyjęli polscy i zagraniczni eksperci ze Szwecji i Estonii.
Ważnym elementem merytorycznym konferencji było przygotowane przez PROT szkolenie poświęcone rynkom skandynawskim. Uczestnicy wraz z prelegentami Magdaleną Tomaszewską-Bolałek i Erikiem Branstormmem prześledzili trendy w podróżowaniu skandynawskich turystów, uzyskali odpowiedź na pytanie co wpływa na ich decyzje zakupowe i wybór miejsc, które odwiedzają. Karol Okrasa skupił się na temacie jakości, wyróżnikach i lokalności pomorskiej kuchni, podzielił się także wiedzą i doświadczeniem ze swojej kariery w gastronomii i swoich telewizyjnych podróży.
Nie zabrakło inspiracji i doświadczeń z zagranicy. W drugim bloku konferencji PBS poruszono zagadnienia dobrych praktyk i wzorców dla producentów lokalnych. Erik Barndstormm podzielił się doświadczeniami z zakresu produktu lokalnego w Szwecji a Kristi Terep opowiadała o swoich doświadczeniach rozwoju produktu w Estonii. Wykłady Huberta Gonery, specjalisty szlaków kulinarnych, pozwoliły przyjrzeć się uczestnikom obecnym i nadchodzącym trendom w gastronomii i produkcji lokalnej.
Formuła spotkania zawierała także miejsce na prezentację pomorskich producentów lokalnych, partnerów projektu BASCIL. Uczestnicy mieli szansę na przedstawienie swoich produktów i osiągnieć ale także zebranie szczerych opinii oraz networking. Dzięki połączeniu najlepszych produktów, ich wytwórców i przedstawicieli branży turystycznej nawiązane zostały nowe relacje, które w przyszłości zaowocują współpracami.
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu Bascil – Innovative Solutions for the Rural Food Production Sector to Diversify into Sustainable Culinary Tourism Services współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.