Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

  • Gwiazdka Michelin w Pomorskiem
    Pomorskie ma swoją gwiazdkę Michelin!


ReTour

logo retour 900x443

ReTour to projekt współfinansowany przez program Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 mający na celu opracowanie nowych metod i rozwiązań dla turystyki regeneratywnej.

Czym jest turystyka regeneratywna?

Turystyka regeneratywna to podejście, które wykracza poza turystykę zrównoważonego rozwoju. Podczas gdy turystyka zrównoważonego rozwoju koncentruje się na zachowaniu miejsc, aby mogły być one wykorzystywane w przyszłości, turystyka regeneratywna ma na celu odnowienie i poprawę tych miejsc, przywracając ich naturalne i kulturowe zasoby oraz wspierając lokalne społeczności. Turystyka regeneratywna sprawia, że dane ​​miejsce się rozwija. Wymaga to zarówno zmiany sposobu myślenia, jak i zmiany paradygmatu. Projekt koncentruje się na rozwijaniu turystyk regeneratywnej, której celem jest tworzenie doświadczeń, przyczyniających się do ulepszania i odnowienia miejsc, gdzie jest realizowana. Dzięki temu, turystyka nie tylko korzysta z lokalnych zasobów, ale także wspiera ich zrównoważony rozwój i poprawia jakość życia mieszkańców.

Co będzie realizowane w ramach projektu?

Pomorska Organizacja Turystyczna skupi się na zbadaniu potrzeb różnych miejsc turystycznych i na tej podstawie opracuje oraz wprowadzi propozycje nowych ofert turystycznych, które będą bogate w doświadczenia oparte o turystykę regenaratywną.

Działania te będą prowadzone w ścisłej współpracy z różnymi podmiotami, takimi jak:

  • gminy
  • przedsiębiorstwa turystyczne
  • organizacje pozarządowe

Zidentyfikowane przykłady i kluczowe ustalenia będą dzielone między partnerami w projekcie ReTour, co pozwoli na rozwój ofert turystycznych, które będą tworzyć istotną wartość dla różnych podmiotów, w tym:

  • społeczności lokalnych
  • małych i średnich przedsiębiorstw

Konkretne oferty będą przygotowywane z uwzględnieniem specyfiki danego miejsca, co pozwoli na lepsze dopasowanie do potrzeb turystów i lokalnych społeczności, uwzględniając ważne aspekty, między innymi ochronę środowiska oraz ochronę kulturalną danego miejsca.

Działania projektu są podzielone na cztery różne obszary robocze:

  1. Pierwszy obszar roboczy obejmuje wspólne wyjazdy studyjne w celu zbadania dobrych praktyk, współpracy z interesariuszami i opracowania metod działania dla turystyki regeneratywnej.
  2. Drugi obszar roboczy koncentruje się na przetestowaniu i zbadaniu różnych ofert turystycznych. W tym procesie zidentyfikowane zostaną zarówno możliwości, jak i ograniczenia tych ofert. Wszyscy partnerzy będą przeprowadzać testy w swoich obszarach działalności, uwzględniając specyfikę swoich lokalizacji. Celem jest wspólne wypracowanie odpowiednich praktyk turystyki regeneratywnej, które będą dostosowane do lokalnych warunków i potrzeb.
  3. Trzeci obszar roboczy obejmuje opracowanie wytycznych dotyczących sposobu pozycjonowania w przestrzeni turystycznej Morza Bałtyckiego miejsc o charakterze regeneratywnym. Miejsca te będą promowane poprzez różnego rodzaju działania PR-owe, wraz z towarzyszącymi im wizytami dziennikarskimi.
  4. Czwarty obszar roboczy dotyczy ugruntowania i upowszechnienia nowych rozwiązań. Opracowany zostanie przewodnik, zestaw narzędzi oraz wspólny plan działania na rzecz pozycjonowania miejsc turystycznych o charakterze regeneratywnym.

Wszystkie obszary robocze projektu mają na celu rozwój i charakteryzują się eksploracyjnym podejściem. Oznacza to, że:

  • Skupiają się na poszukiwaniu nowych rozwiązań i pomysłów.
  • Mają na celu wzbogacenie wiedzy na temat turystyki regeneratywnej.
  • Uczestnicy będą badali różne aspekty i możliwości, aby lepiej zrozumieć, jak można poprawić ofertę turystyczną.

Dzięki temu podejściu projekt będzie mógł dostosować się do zmieniających się potrzeb rynku i lepiej odpowiadać na wyzwania związane z turystyką.

Dlaczego współpraca jest ważna?

Turystyka regeneratywna wymaga rozważenia kilku aspektów zrównoważonego rozwoju. Poprzez określenie potrzeb danego miejsca można opracować doświadczenia, które uwzględniają ważne i kluczowe wyzwania, takie jak ochrona środowiska, ochrona kultury danego miejsca i rozwoju gospodarczego. Może to na przykład obejmować tworzenie nieoczywistych doświadczeń turystycznych, w których warunki i szczególne potrzeby miejsc oraz społeczności decydują o tym, które doświadczenia są rozwijane. W ten sposób rozwijany jest potencjał miejsca, przy jednoczesnym zapewnieniu odwiedzającym cennych wrażeń. Aby to osiągnąć, różne podmioty, takie jak lokalne społeczności, przedsiębiorstwa, organizacje non-profit i władze, muszą ze sobą współpracować.

Projekt pilotażowy

Projekt pilotażowy Pomorskiej Organizacji Turystycznej będzie badał, analizował i wprowadzał na rynek nowe doświadczenia związane z turystyką regeneratywną. Zebrane przykłady i kluczowe wnioski będą udostępniane innym regionom i krajom w ramach projektu ReTour, aby kształtować rozwój zrównoważonej oferty turystycznej. Współpraca ma kluczowe znaczenie dla sukcesu turystyki regeneratywnej z jej innowacyjnymi strategiami i metodami ożywienia lokalnego sektora turystycznego.

Nasze cele

Celem projektu jest zrozumienie, jak turystyka może rozwijać i wzmacniać lokalne społeczności oraz wspierać ochronę przyrodniczą danego miejsca. Na początku skoncentrujemy się na badaniu, jak różne miejsca na całym świecie wykorzystują turystykę regeneratywną. Zagłębimy się w już opracowane metody, a także przetestujemy zupełnie nowe podejścia, aby rozpocząć proces, w którym dowiemy sie, co sprawdzi się w Pomorskim oraz regionie Południowego Bałtyku.

  • Lider projektu:

Szwecja| Visit Skane, https://corporate.visitskane.com/sv

  • Partnerzy projektu:

Polska | Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

Dania | Visit Lolland Falster https://www.visitlolland-falster.com/

Litwa | Association Klaipėda Region https://klaipedaregion.lt/en/

Polska | Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna https://zrot.pl/

Niemcy | Institute for Tourism and Spa Research in Northern Europe https://www.nit-kiel.de/en/

  • Czas trwania projektu: 01.02.2024 – 01.04.2027
  • Budżet projektu: 1,877,594 EUR
  • Projekt jest finansowany z programu Interreg – Południowy Bałtyk (który z kolei jest finansowany przez UE).

Osoba kontaktowa w projekcie: Maria Muszyńska, e-mail: m.muszynska@prot.gda.pl, tel.+48 720 830 635

Polityka Prywatności
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna © 2018
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna