Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

  • Gwiazdka Michelin w Pomorskiem
    Pomorskie ma swoją gwiazdkę Michelin!


Udany sezon wakacyjny w Pomorskim

wakacje 2022

Przedstawiciele branży turystycznej w regionie pomorskim są zgodni: sezon wakacyjny 2022 należy do udanych. Ruch w hotelach, restauracjach i w atrakcjach turystycznychw Trójmieście wrócił do czasów sprzed pandemii. Pierwsze wakacje post covid przyniosły też zmiany w preferencjach konsumenckich: dokonywaniu rezerwacji i długości pobytu.

To był bardzo dobry sezon. Tak twierdzą liczni przedstawiciele branży turystycznej w Pomorskim, zwłaszcza w Trójmieście. W kilku przypadkach padały zwroty „obecne lato jest rewelacyjne”, „osiągamy wyniki lepsze nawet niż w 2019 roku”. W szczycie sezonu, który przypadł na ostatni weekend lipca i dwa pierwsze tygodnie sierpnia obłożenie miejsc noclegowych w Trójmieście oscylowało na poziomie 90%. Na duży ruch  w sierpniu mogło mieć wpływ ogłoszenie wakacji kredytowych. Nieco słabiej było tym razem w regionie. Zainteresowanie agroturystyką trochę spadło. W tym sezonie dało się zauważyć także ruch z zagranicy. Odnotowaliśmy wyraźny przypływ gości zagranicznych względem poprzednich wakacji.

Tegoroczne wakacje pokazały, że letnia oferta turystyczna regionu pomorskiego, na tle innych województw w naszym kraju, nadal cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Po dwóch latach pandemii goście chętniej wybierali ośrodki miejskie i nadmorskie kurorty. Nieco mniejsze obłożenie względem roku 2020 i 2021 odnotowały obiekty w głębi województwa np. na Kaszubach, Kociewiu czy w Borach Tucholskich, tak popularne w poprzednich latach, jednak i tu obecność gości była bardzo widoczna – mówi Łukasz Magrian, dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

292454712 3126460647621160 4329454452781589213 n

Podobnie jak w poprzednich latach skraca się tzw. okno rezerwacyjne oraz czas pobytu, wyjazdy 3-5 dniowe dominowały wśród rezerwacji. Zróżnicowanie w lokalnej branży turystycznej sprawia, że odwiedzający mogli skorzystać zarówno z kompleksowych ofert jak i indywidualnie układać swój plan pobytu. Wśród usług uzupełniających dużą popularnością cieszyły się te z obszaru turystyki aktywnej. Cieszy stopniowa odbudowa przyjazdów zagranicznych, pomimo nie łatwej sytuacji geopolitycznej w naszej części Europy. Pomorskie środowisko turystyczne z nadzieją, ale i sporą niepewnością spogląda w przyszłość. Z jednej strony widać ponowne zainteresowanie turystyką biznesową, szkolną i odbudową podróży zagranicznych, a jednocześnie sytuacja gospodarcza, wydarzenia za naszą wschodnią granicą oraz niepewność epidemiologiczna każe przygotowywać się na różne scenariusze – dodaje. 

Transport: ruch w Porcie Lotniczym w Gdańsku oraz na autostradzie AmberOne

Tegoroczny sezon wakacyjny oceniamy niezwykle dobrze. Lipiec okazał się miesiącem wszechczasów, obsłużyliśmy najwięcej pasażerów w historii – smówi Adrianna Marciniak z Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu Portu Lotniczego w Gdańsku.

W czerwcu gdańskie lotnisko obsłużyło 480 595 pasażerów, co daje wzrost względem ubiegłego roku o 209%. W lipcu z kolei przez gdański Port Lotniczy przewinęło się 567 886 podróżnych, co daje wzrost 83 % w stosunku do 2021 roku. W czerwcu wykonano 4314 operacji, zaś w lipcu 4899. W sierpniu lotnisko obsłużyło łącznie 547 200 pasażerów oraz wykonało 5 003 operacji. W porównaniu do sierpnia 2019, było o 2,5% mniej pasażerów ale o 0,5% więcej operacji.

Jeśli chodzi o ruch czarterowy, w sezonie letnim 2022 pasażerowie mogli podróżować rejsami czarterowymi do Turcji, Grecji, Egiptu, Bułgarii, Hiszpanii, Albanii oraz Tunezji. Top 3 wakacyjne kierunki:

  1. Turcja
  2. Grecja
  3. Egipt

W czerwcu 2022 autostradą AmberOne przejechało 1.811.300 pojazdów, a w lipcu było to 2.168.946 pojazdów. To ok 9% mniej niż przed rokiem. Dane podsumowujące cały sezon wakacyjny pojawią się z początkiem września w komunikacie podsumowującym wakacje na AmberOne – mówi Anna Kordecka,  PR & Marketing Manager.

Mniejszy o 9% ruch na AmberOne nie oznacza jednak, że do Pomorskiego przyjechało mniej turystów. Spadek pojazdów na autostradzie nastąpił prawdopodobnie na rzecz alternatywnych dróg dojazdowych, bądź transportu zbiorowego: pociągów i autobusów.

Sopot fot. Urząd Miasta Sopotu
Urząd Miasta Sopotu

Obłożenie noclegowe w Trójmieście

Jeśli chodzi o obłożenie hoteli w Trójmieście, to średnie obłożenie hoteli dla całego lipca wyniosło 87% (dla porównania w lipcu 2021 było to 77%). Natomiast w drugiej połowie lipca br. (od 16 do 31) obłożenie było wyraźnie wyższe – średnio 92%. Średnie obłożenie hoteli między 1 a 20 sierpnia wyniosło 92% i był to wynik zbliżony do ubiegłorocznego. W najmie krótkoterminowym w lipcu poziom obłożenia był podobny jak przed rokiem. W ubiegłym roku goście zagraniczni stanowili latem 20% ruchu. W tym roku jest ich o co najmniej 10% więcej – Katarzyna Nałysz-Safuryn, specjalista ds. badań i analiz Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Bazując na danych z systemu STR, średnie obłożenie w hotelach w całym Trójmieście w lipcu było na poziomie 87%. Druga połowa lipca była zdecydowanie lepsza, obłożenie sięgało nawet 93%. Potwierdza się to w rozmowach z dyrektorami lub dyrektorami sprzedaży sopocki hoteli i apartamentów, że lipiec zamknął się takim wynikiem, jeśli chodzi o średnie obłożenie. Nasi partnerzy są też zgodni co do tego, że od połowy lipca widać wyraźne odbicie w obłożeniu. Sierpień od początku charakteryzuje się obłożeniem rzędu 90-95%. Bywają weekendy, że obłożenie wynosi 100%. W kilku przypadkach padały zwroty „obecne lato jest rewelacyjne”, „osiągamy wyniki lepsze nawet niż w 2019 roku” – mówi Bartłomiej Barski, prezes zarządu  Sopockiej Organizacji Turystycznej.

293564390 3130361313897760 2489353093906473194 n

Które miejscowości cieszyły się największym zainteresowaniem turystów w długi sierpniowy weekend? Jak podaje portal Nocowanie.pl były to miejscowości nad morzem i w górach. W Top 10 znalazło się aż 5 miejscowości z Pomorskiego:

  1. Władysławowo
  2. Zakopane
  3. Gdańsk
  4. Międzyzdroje
  5. Łeba
  6. Karpacz
  7. Krynica Morska
  8. Sopot
  9. Kołobrzeg
  10. Kraków

Sezon na Mierzei Wiślanej

Sezon był dobry, ale taki ruch jak rok temu się nie powtórzył. Zeszły rok był rekordowy. W tym roku obłożenie w Krynicy Morskiej było jak 2018/2019. Wróciliśmy do stanu sprzed pandemii. Do 20 lipca obłożenie było na poziomie 60%, po 20 lipca 70-80%, od początku sierpnia do 20.08 oscylowało w granicy 90-100%, po 20 sierpnia nastąpił spadek do 60%.

Od wielu lat utrzymuje się tendencja, że peak przypada na ostatni weekend lipca i dwa pierwsze tygodnie sierpnia kiedy obłożenie wynosi 100%.  Tym roku przeważają krótkie pobyty, mało jest pobytów długich, powyżej tygodnia,  raczej krótkie 3-5 dni ale niekoniecznie okołoweekendowe. Widać tendencję do pobytów poniedziałek-piątek, by ominąć weekendowe natężenie turystów zarówno w obiektach, jak też na drogach. Rezerwacji z dużym wyprzedzeniem jest mniej, około 30%, raczej na ostatnią chwilę. Na Mierzei wciąż w trendzie jest turystyka aktywna, rowerowa.  Ze względu na piękno lasu i ścieżkę rowerową turyści przyjeżdżają ze swoimi rowerami lub  korzystają z lokalnych wypożyczalni. Do Krynicy przyciąga w tym roku także przekop przez Mierzeję Wiślaną. Nowa atrakcja turystyczna przyciąga nowych gości do miasta – mówi Adrian Bogusłowicz, prezes LOT Krynica Morska.

Sezon w nadmorskich kurortach

Branża turystyczna jest zadowolona z sezonu. Obłożenie miejsc noclegowych było wysokie. Dużo było pobytów weekendowych. Magnesem, który przyciąga do Ustki, oprócz tego, że jest atrakcyjnym nadmorskim kurortem są wydarzenia, które odbywają się co weekend. Trzy największe flagowe to: Columbus Festiwal Wiatru, Grand Lubicz Festiwal Światła i dożynki rybne. W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy imprezę Love Ustka Festival. Było to wydarzenie na plaży, biletowane. Dobry koncertowy line-up zgromadził 7-tysięczną publiczność – mówi Magda Matusiak, zastępca naczelnika Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta w Ustce.

Kochamy Bałtyk

Najważniejsze wnioski

– rezerwacje dokonywane były często last minute, z reguły co najwyżej na tydzień do przodu, weekendy sprzedawały się w połowie tygodnia, w niektórych przypadkach ten czas był nawet krótszy – jeden, dwa dni przed przyjazdem;

– dotychczas czynnik pogody nie miał decydującego wpływu na decyzję o przyjeździe, obecnie w wielu przypadkach jest niemal kluczowy (druga połowa lipca, a zwłaszcza sierpień są tego świetnym przykładem);

– zauważalny jest wzrost liczby gości zagranicznych (w hotelach to 30-35% gości), Skandynawowie coraz częściej przyjeżdżają też własnymi autami co wskazuje na dogodność połączeń promowych

– w kontekście gości zagranicznych, najczęściej wymieniani są: Szwedzi, Norwegowie, Niemcy, Francuzi, Litwini, Czesi, Ukraińcy;

– wysokie, czy wręcz bardzo wysokie obłożenie w obiektach, w niektórych przypadkach, owocuje rekordowymi przychodami (w porównaniu do nawet przedcovidowego 2019 roku), ale euforię gasi „druga strona tabelki excel” – mianowicie koszty: większe nakłady finansowe na media, żywność czy koszty pracy.

296108647 7823118914396594 2376359455165674159 n

Dane z punktów Informacji Turystycznych w Trójmieście

Z usług dwóch punktów Informacji Turystycznej Sopockiej Organizacji Turystycznej  (Plac Zdrojowy 2 oraz Dworcowa 4) skorzystało blisko 10 000 osób. Wśród Top 5 zagranicznych turystów korzystających z usług IT SOT znalazły się (kolejność nieprzypadkowa): Czechy, Niemcy, Litwa, Szwecja, Norwegia. Statystyki pokazują, że zagraniczni turyści stanowią 30% ruchu w IT. Jeśli chodzi o Top 5 województw, z których pochodzą polscy turyści to były to najwięcej gości było z (kolejność nieprzypadkowa): mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego. Polacy stanowili 70% odwiedzających IT.

W punkcie Informacji Turystycznej w Gdyni od 1 czerwca do 31 sierpnia 2022 obsłużono ok. 16 500 turystów, w tym 3000 osoby zza granicy oraz 3500 turystów ze statków pasażerskich. Najwięcej: turyści anglojęzyczni, Czesi, Niemcy, Szwedzi, UK, Słowacja, Hiszpania, Francja, Litwa, Węgry. Ale też Włochy, Kazachstan, Norwegia, Szwajcaria, Meksyk, Holandia, USA, Singapur, Chiny, Estonia.

Przez punkt Informacji Turystycznej w Gdańsku, który mieści się w Bramie Wyżynnej, w okresie od czerwca do sierpnia przewinęło się 18 677 osób. TOP 5 zagranicznych turystów korzystających z usług IT: Anglia, Niemcy, Czechy, Hiszpania, Ukraina.

291050948 7689231467785340 467975543249959483 n

Garść liczb z atrakcji turystycznych w Pomorskim

Akwarium Gdyńskie – od  1 lipca do 25 sierpnia przez Akwarium Gdyńskie przewinęło się 179 490 osób ( z tego 11,5% biletów zakupionych online). Porównując do adekwatnego okresu w zeszłym roku, frekwencja jest nieco wyższa (o ok. 4 tys. osób)

Statek Sołdek w Gdańsku– statek-muzeum w okresie czerwiec-sierpień odwiedziło 40 238 osób ( rok temu była to porównywalna liczba  39 526)

Dar Pomorza w Gdyni  – białą fregatę, statek-muzeum, od czerwca do sierpnia odwiedziło 58 985 osób, a rok temu 60345.

Molo w Sopocie  –w okresie od 1 czerwca do 28 sierpnia odnotowanych zostało 732 174 wejść na molo w analogicznym okresie roku 2021 było 718 760 wejść

Zamek w Malborku – w  okresie 01.06.2022 – 29.08.2022 MZM odwiedziło 357 218 turystów

Słowiński Park Narodowy w wakacje 2022 – 254 524 osób, rok wcześniej 354 752 osoby.

Działania PROT: projekt Pomorskie Tours

W ramach Pomorskie Tours odbyły się 22 spacery, w ramach produktu “Gdańsk – Droga Królewska i ciekawe zakamarki”, z których skorzystało ponad 170 os. Spacery w języku polskim odbywały się dwa razy w tygodniu, a w języku angielskim jeden raz w tygodniu.

Uczestnikami byli w większości turyści z Polski. Przyciągnęliśmy też trochę mieszkańców i obcokrajowców. Trasa oceniana była jako bardzo ciekawa. Turyści przy zakupie korzystali z rezerwacji on-line (strona projektu i sklep PROT) oraz z zakupu stacjonarnego w Informacji Turystycznej w Bramie – mówi Magdalena Sokołowska, product manager Pomorskie Tours.

Polityka Prywatności
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna © 2018
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna