W ramach etapu regionalnego komisja konkursowa działająca przy Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej dokonała oceny zgłoszonych produktów. Tym samym do etapu krajowego konkursu w kategorii Certyfikat POT zarekomendowano udział 3 produktów:
Festiwal Szekspirowski w Gdańsku to unikalne wydarzenie, które odbywa się regularnie od 27 lat, co czyni go jednym z najważniejszych i najbardziej stałych punktów kulturalnych w regionie. To wydarzenie wyróżnia się również swoim międzynarodowym charakterem oraz bogatym programem artystycznym. Festiwal Szekspirowski to nie tylko spektakle na scenie, ale także wykłady, warsztaty i dyskusje angażujące uczestników w kreatywną refleksję nad treściami i kontekstem dzieł, co przyczynia się do edukacji kulturalnej i czyni festiwal platformą do wymiany myśli.
Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach to najstarsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu, które od wielu lat gromadzi zabytki architektury ludowej oraz zbiory związane z historią i kulturą materialną, społeczną i duchową Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich, które udostępnia szerokiej publiczności w sposób nowoczesny, oferując interaktywne, emotywne i poznawcze obcowanie z materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym.
Olivia Star jest najwyższym budynkiem północnej Polski z czterema restauracjami, trzema barami, Piętrem Widokowym i nowoczesną przestrzenią konferencyjno-bankietową. Wiodącą atrakcją jest Piętro Widokowe zlokalizowane na 32. piętrze wieżowca, z którego można podziwiać panoramę całego Trójmiasta. Stamtąd również jest wejście na taras zewnętrzny. Na Piętrze Widokowym znajduje się restauracja, w której organizowane są liczne wydarzenia kulturalne. Na 33. piętrze Olivia Star Goście mogą odkryć smak hiszpańskich przysmaków w restauracji Treinta y Tres. Na tym samym piętrze można również spędzić niezapomniany czas w fine diningowej restauracji ARCO by Paco Pérez.
W kategorii Turystyczne Odkrycie Roku powalczy Festiwal Kultury Utraconej, który to w sposób naturalny wpisuje się w hasło „Kultura wielu wymiarów”, które przyświeca działalności Muzeum II Wojny Światowej. Jego stałym i niezmiennym celem jest przybliżenie strat, które polska kultura poniosła w latach 1939–1945 – zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Wyjątkowy dorobek artystyczny II Rzeczpospolitej i jego fenomen przypominamy na przykładzie wybranych twórców i ich dzieł.
W kategorii Złoty Certyfikat Województwo Pomorskie reprezentować będzie zdobywca Certyfikat POT w roku 2019 Muzeum II Wojny Światowej.
Wszystkim laureatom gratulujemy wyróżnienia i życzymy powodzenia w etapie krajowym.